Rada powiatu
ZarzÄ…d powiatu
Starosta
Starostwo Powiatowe
Podstawy prawne działania powiatu
Statut Powiatu Słupskiego
Regulamin Organizacyjny
Jednostki organizacyjne
Spółki prawa handlowego
Procedury i Wnioski
System Zarządzania Jakością
Informacje o Wydziałach
Sposób Załatwiania Spraw
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Wyszukiwarka Spraw
Dla niesłyszących   

MENU PODMIOTOWE

INSTRUKCJA   REDAKCJA   WWW   BIP.GOV

MENU TEMATYCZNE
MajÄ…tek powiatu
Budżet powiatu

Uchwały Rady Powiatu
Projekty Uchwał Rady Powiatu
Protokoły z sesji Rady Powiatu
Protokoły z komisji Rady Powiatu
Uchwały Zarządu Powiatu
Sprawozdania z działalności Zarządu
Sprawozdanie z działalności Rzecznika Konsumentów
Projekty Uchwał Zarządu Powiatu
ZarzÄ…dzenia Starosty
Serwis Dziennika Ustaw
Serwis Monitora Polskiego
Serwis Dziennika Urzêdowego Województwa Pomorskiego
Zbiór aktów prawa miejscowego

Sposób stanowienia aktów prawnych
Projekty aktów normatywnych

Oświadczenia majątkowe
Strategie i plany rozwoju
Protokoły z kontroli
Plany kontroli
Kontrola zarzÄ…dcza
Porozumienia zawierane przez powiat
Związki, stowarzyszenia i współpraca partnerska
Biuro Rzeczy Znalezionych
Organy Opiniodawczo - Doradcze
Przetargi
Ogłoszenia
Ogłoszenia-nieruchomości
Oferty pracy
Opłaty skarbowe
Rejestry, ewidencje i archiwa
Zasady dostêpu do informacji publicznej
Informacje publiczne nie zamieszczone w BIP
Ankieta oceny usług
Kodeks Etyki i ankiety
Informacja o przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu

Plan rozwoju lokalnego Powiatu Słupskiego wraz z wieloletnim planem inwestycyjnym do roku 2013
Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Powiatu Słupskiego do roku 2011
Zawiadomienia i Decyzje
Åšrodowisko
Nowy System Informacji O Åšrodowisku
System Informacji O Åšrodowisku
Wybory SamorzÄ…dowe 2010
Rejestr zmian
Redakcja
Liczba odwiedzin: 1443293

INFORMACJA
o przepisach dotyczÄ…cych równego traktowania w zatrudnieniu


Generalna zasada równych praw kobiet i mêżczyzn zawarta jest w art. 33 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm., sprost. Dz. U. z 2001 r. Nr 28, poz. 319) :

Art. 33

1. Kobieta i mêżczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej majÄ… równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, spoÅ‚ecznym i gospodarczym.
2. Kobieta i mêżczyzna majÄ… w szczególnoÅ›ci równe prawa do ksztaÅ‚cenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagrodzenia za pracê jednakowej wartoÅ›ci, do zabezpieczenia spoÅ‚ecznego oraz do zajmowania stanowisk, peÅ‚nienia funkcji oraz uzyskiwania godnoÅ›ci publicznych i odznaczeÃÄ….

SzczegóÅ‚owe rozwiÄ…zania prawne w zakresie obowiÄ…zku równego traktowania kobiet i mêżczyzn w zatrudnieniu oraz zakaz stosowania praktyk dyskryminacyjnych wynikajÄ… z podstawowych zasad prawa pracy zawartych w art. 112 i art. 113 Kodeksu pracy:

Art. 112
(równe prawa pracowników)


Pracownicy majÄ… równe prawa z tytuÅ‚u jednakowego wypeÅ‚niania takich samych obowiÄ…zków; dotyczy to w szczególnoÅ›ci równego traktowania kobiet i mêżczyzn w zatrudnieniu.

Art. 113
(zakaz dyskryminacji)

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpoÅ›rednia lub poÅ›rednia, w szczególnoÅ›ci ze wzglêdu na pÅ‚eÃÅš, wiek, niepeÅ‚nosprawnoÅ›ÃÅš, rasê, religiê, narodowoÅ›ÃÅš, przekonania polityczne, przynależnoÅ›ÃÅš zwiÄ…zkowÄ…, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacjê seksualnÄ…, a także ze wzglêdu na zatrudnienie na czas okreÅ›lony lub nieokreÅ›lony albo w peÅ‚nym lub niepeÅ‚nym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

Zakres stosowania obu wyżej wymienionych zasad prawa pracy zostaÅ‚ szczegóÅ‚owo uregulowany w rozdziale IIa Kodeksu pracy – Równe traktowanie w zatrudnieniu:

Art. 183a
(zakaz dyskryminacji)

§ 1. Pracownicy powinni byÃÅš równo traktowani w zakresie nawiÄ…zania i rozwiÄ…zania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostêpu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególnoÅ›ci bez wzglêdu na pÅ‚eÃÅš, wiek, niepeÅ‚nosprawnoÅ›ÃÅš, rasê, religiê, narodowoÅ›ÃÅš, przekonania polityczne, przynależnoÅ›ÃÅš zwiÄ…zkowÄ…, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacjê seksualnÄ…, a także bez wzglêdu na zatrudnienie na czas okreÅ›lony lub nieokreÅ›lony albo w peÅ‚nym lub niepeÅ‚nym wymiarze czasu pracy.

§ 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio, z przyczyn okreÅ›lonych w § 1.

§ 3. Dyskryminowanie bezpoÅ›rednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn okreÅ›lonych w § 1 byÅ‚, jest lub mógÅ‚by byÃÅš traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.

§ 4. Dyskryminowanie poÅ›rednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjêtego dziaÅ‚ania wystêpujÄ… lub mogÅ‚yby wystÄ…piÃÅš niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiÄ…zania i rozwiÄ…zania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostêpu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze wzglêdu na jednÄ… lub kilka przyczyn okreÅ›lonych w § 1, chyba że postanowienie, kryterium lub dziaÅ‚anie jest obiektywnie uzasadnione ze wzglêdu na zgodny z prawem cel, który ma byÃÅš osiÄ…gniêty, a Å›rodki sÅ‚użące osiÄ…gniêciu tego celu sÄ… wÅ‚aÅ›ciwe i konieczne.

§ 5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest także:

1) dziaÅ‚anie polegajÄ…ce na zachêcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub nakazaniu jej naruszenia tej zasady,
2) niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godnoÅ›ci pracownika i stworzenie wobec niego zastraszajÄ…cej, wrogiej, poniżajÄ…cej, upokarzajÄ…cej lub uwÅ‚aczajÄ…cej atmosfery (molestowanie).

§ 6. Dyskryminowaniem ze wzglêdu na pÅ‚eÃÅš jest także każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszÄ…ce siê do pÅ‚ci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godnoÅ›ci pracownika, w szczególnoÅ›ci stworzenie wobec niego zastraszajÄ…cej, wrogiej, poniżajÄ…cej, upokarzajÄ…cej lub uwÅ‚aczajÄ…cej atmosfery; na zachowanie to mogÄ… siê skÅ‚adaÃÅš fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).

§ 7. PodporzÄ…dkowanie siê przez pracownika molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu, a także podjêcie przez niego dziaÅ‚aÃÄ… przeciwstawiajÄ…cych siê molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie może powodowaÃÅš jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika.

 

Art. 183b
(naruszenie zasady równego traktowania)

§ 1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem § 2 – 4, uważa siê różnicowanie przez pracodawcê sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn okreÅ›lonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególnoÅ›ci:

1) odmowa nawiÄ…zania lub rozwiÄ…zania stosunku pracy,
2) niekorzystne uksztaÅ‚towanie wynagrodzenia za pracê lub innych warunków zatrudnienia albo pominiêcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych Å›wiadczeÃÄ… zwiÄ…zanych z pracÄ…,
3) pominiêcie przy typowaniu do udziaÅ‚u w szkoleniach podnoszÄ…cych kwalifikacje zawodowe – chyba, że pracodawca udowodni, że kierowaÅ‚ siê obiektywnymi powodami.

§ 2. Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszajÄ… dziaÅ‚ania, proporcjonalnie do osiÄ…gniêcia zgodnego z prawem celu różnicowania sytuacji pracownika, polegajÄ…ce na:

1) niezatrudnianiu pracownika z jednej lub kilku przyczyn okreÅ›lonych w art. 183a § 1, jeżeli rodzaj pracy lub warunki jej wykonywania powodujÄ…, że przyczyna lub przyczyny wymienione w tym przepisie sÄ… rzeczywistym i decydujÄ…cym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi,
2) wypowiedzeniu pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczÄ…cymi pracowników bez powoÅ‚ywania siê na innÄ… przyczynê lub inne przyczyny wymienione w art. 183a § 1,
3) stosowaniu Å›rodków, które różnicujÄ… sytuacjê prawnÄ… pracownika, ze wzglêdu na ochronê rodzicielstwa lub niepeÅ‚nosprawnoÅ›ÃÅš,
4) stosowaniu kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudnienia i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostêpu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowanie pracowników ze wzglêdu na wiek.

§ 3. Nie stanowiÄ… naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu dziaÅ‚ania podejmowane przez okreÅ›lony czas, zmierzajÄ…ce do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn okreÅ›lonych w art. 183a § 1, przez zmniejszenie na korzyÅ›ÃÅš takich pracowników faktycznych nierównoÅ›ci, w zakresie okreÅ›lonym w tym przepisie.

§ 4. Różnicowanie pracowników ze wzglêdu na religiê lub wyznanie nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli w zwiÄ…zku z rodzajem i charakterem dziaÅ‚alnoÅ›ci prowadzonej w ramach koÅ›cioÅ‚ów i innych zwiÄ…zków wyznaniowych, a także organizacji, których cel dziaÅ‚ania pozostaje w bezpoÅ›rednim zwiÄ…zku z religiÄ… lub wyznaniem, religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe.

Art. 183c
(prawo do jednakowego wynagrodzenia)

§ 1. Pracownicy majÄ… prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakowÄ… pracê lub za pracê o jednakowej wartoÅ›ci.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie skÅ‚adniki wynagrodzenia, bez wzglêdu na ich nazwê i charakter, a także inne Å›wiadczenia zwiÄ…zane z pracÄ…, przyznawane pracownikom w formie pieniêżnej lub w innej formie niż pieniêżna.

§ 3. Pracami o jednakowej wartoÅ›ci sÄ… prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrêbnych przepisach lub praktykÄ… i doÅ›wiadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialnoÅ›ci i wysiÅ‚ku.

 

Art. 183d
(odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania)

Osoba, wobec której pracodawca naruszyÅ‚ zasadê równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokoÅ›ci nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracê, ustalane na podstawie odrêbnych przepisów.

Art. 183e
(uprawnienie z tytuÅ‚u naruszenia zasady równego traktowania)

§ 1. Skorzystanie przez pracownika z uprawnieÃÄ… przysÅ‚ugujÄ…cych z tytuÅ‚u naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może byÃÅš podstawÄ… niekorzystnego traktowania pracownika, a także nie może powodowaÃÅš jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, zwÅ‚aszcza nie może stanowiÃÅš przyczyny uzasadniajÄ…cej wypowiedzenie przez pracodawcê stosunku pracy lub jego rozwiÄ…zanie bez wypowiedzenia.

§ 2. Przepis § 1 stosuje siê odpowiednio do pracownika, który udzieliÅ‚ w jakiejkolwiek formie wsparcia pracownikowi korzystajÄ…cemu z uprawnieÃÄ… przysÅ‚ugujÄ…cych z tytuÅ‚u naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.


Wersja do druku


Liczba odsÅ‚on:  2850

Treść wytworzył(a): Bożenna Sil - Wydział Organizacyjny, 2010-10-19 10:00:00

Treść wprowadziÅ‚(a):  Sebastian Wójcik, 2010-10-19 19:53:46

Poprzednia wersja dokumentu z dnia:  2010-10-19 19:52:17